Iskolánk története

A reformáció utáni Szentgál speciális helyzete – a falu egyik része református, a másik része római katolikus vallású – párhuzamosan két felekezeti iskolát eredményezett már a XVIII. században. Ez a helyzet a II. világháború után az iskolák államosításáig fennmaradt. 1948-tól egy állami iskola, a Szentgáli Általános Iskola működött, mely 1994-ben felvette a falu szülöttének, néhai diákjának, dr. Lőrincze Lajos nyelvészprofesszornak a nevét.

Iskolánk életének fontos dátuma 2007. szeptember 1. Teljesült településünk legfőbb vágya: egy új, korszerűen felszerelt, a XXI. század kihívásainak is megfelelő iskolaépület-együttest vehettünk birtokba. Világos, tágas, modern tantermek, szaktantermek, tornaterem, barátságos könyvtár adnak teret a tanuláshoz.

Az iskolában 1987-től enyhe értelmi fogyatékos tanulók számára eltérő tantervű tagozat működik. Emellett pedagógiai szakszolgálati feladatokat is ellátunk: integráltan oktatunk SNI-s és BTM-es tanulókat, tartunk logopédiai és gyógytestnevelés foglalkozásokat.

Iskolánk beiskolázási területe: Szentgál. Községünk lakossága közel 3000 fő. A 2014/15-ös tanévben tanulólétszámunk 257 fő.

Nevelő-oktató munkánk szerves részei a délutáni foglalkozások: napközi, tanulószoba, szakkörök, korrepetálások, habilitációs órák.

Nevelőtestületünk lelkiismeretes, képzett, egymást segítő pedagógusokból áll. Munkájukkal bizonyítják, hogy a falusi lét nem jelent egyet a hátrányos helyzettel, hogy a „vidéki nyugalomban” felnövő gyerekeket is fel lehet készíteni a lüktető városi élet kihívásaira. Minden szaktárgyat megfelelő végzettségű szaktanár tanít. A szaktárgyakhoz kapcsolódó felszereltség kiváló.

Partnerkapcsolatban állunk a községünkben működő Táltos Művészeti Alapiskolával, ahol tanulóink festészetet, fafaragást tanulhatnak, néptánc-oktatásban részesülhetnek.